czwartek, 18 grudnia 2014

Obóz od chatki do bazy

Zapraszam na obóz wędrowny po wschodniej części Beskidu Niskiego. Powędrujmy szlakiem studenckich chatek i baz namiotowych. Właśnie w Beskidzie Niskich takich obiektów zostało najwięcej po czasach turystyki z lat 60. czy 70. Każda z nich zachowała swój niepowtarzalny klimat. Przy okazji zobaczymy przepiękne widoki, zabytki i spotkamy wielu prawdziwych beskidników.
Obóz polecany licealistom i studentom szukającym klimatycznych miejsc i traperskiej przygody.

1. Dzień
Przybywamy do Polan, gdzie zobaczymy największą cerkiew w Beskidzie Niskim, wyglądającą jakby przeniesiona naturalnie z Kijowa. Zajrzymy do Olchowca, łemkowskiej wioski z zachowanym kamiennym mostem i ciągle zamieszkałą chyżą łemkowską. Zanocujemy w Ropiance, prawie wyludnionej wsi, w której w XIX w. powstała pierwsza na świecie szkoła wiertnictwa naftowego.  
trasa: Polany-Olchowiec-Ropianka
Nocleg: chatka Malucha

2. Dzień
Z Chatki Malucha wyruszymy do Pustelni Świętego Jana z Dukli, a potem czeka nas wspinaczka na górę Cergowa, która jest symbolem okolic Dukli. Na koniec czeka nas nocleg w chatce przewodników z Lublina, mieści się ona w jedynej w swoim rodzaju chyży łemkowskiej.
trasa: Ropianka-Chyrowa-Pustelnia-Cergowa- Zawadka Rymanowska
Nocleg: chatka SKPB Lublin

3. Dzień
Kolejnego dnia wybierzemy się na wycieczkę przyrodniczą. Najpierw dowiemy się skąd wzięła się nazwa góry Piotruś. Przejdziemy przez lasy jaworowe w rezerwacie Przełom Jasiołki. Później zejdziemy do kolejnej zamieszkałej nadal przez Łemków wsi - Zyndranowej. Tu czeka na nas nie lada atrakcja - Muzeum Kultury Łemkowskiej.
trasa: Zawada Rymanowska - Piotruś - Przełom Jasiołki - Ostra - Zyndranowa
Nocleg: chatka SKPB Rzeszów

4. Dzień
Z Zyndranowej wybierzemy się przez bezdroża do dawnego miasta biskupiego - do Jaślisk. Znanych z kadrów filmu "Wino truskawkowe". Zatrzymamy się na chwilę aby poczuć powolnie płynący czas, a przy okazji zaglądniemy do uroczych zakątków miasteczka. Pod wieczór zawędrujemy przez pastwiska na Biskupim Łanie do Polan Surowicznych, gdzie wśród stad bydła stoi tylko chatka studencka.
trasa: Zyndranowa - Lipowiec- Jaśliska - Polany Surowiczne
Nocleg: chatka Elektryków

5. Dzień 
Na początek jedna z najpiękniejszych beskidzkich dolin, którą Dom o zielonych progach w piosence "Polańska" nazwał rajem, gdzie gniade konie skubią trawę. Wyjdziemy na Polańską, może dostrzeżemy z niej Tatry? Następnie czeka nas przedzieranie się przez beskidzki las, w nagrodę czeka nas jeden z najładniejszych wodospadów w Polsce w sąsiedztwie naszego noclegu. Kąpiel gratis!
trasa: Polany Surowiczne - Polańska - Wisłoczek
Nocleg: baza SKPB Rzeszów

6. Dzień
Atrakcji przyrodniczych ciąg dalszy. Najpierw niesamowite odsłonięcie skalne Olzy w przełomie Wisłoka. Po krótkim relaksie śladami wędrówek Karola Wojtyły (zobaczymy nawet sklep, w którym robił zakupy ;) ). A potem już tylko kwintesencja bukowego lasu na grzbiecie Pasma Bukowicy. Będziemy jeszcze podziwiać widoki z Tokarni oraz sprawdzimy czy są kamienie na Kamieniu. Jeszcze tylko diabelski Wahalowski Wierch i jesteśmy u kresu naszej wędrówki w Komańczy.
trasa: Wisłoczek- Rudawka Rymanowska - Przełom Wisłoka - Pasmo Bukowicy- Tokarnia- Kamień- Wahalowski Wierch - Komańcza
Nocleg: Schronisko PTTK w Komańczy

7.Dzień
W Komańczy wiosce między Beskidem Niskim a Bieszczadami są aż trzy świątynie, wszystkie drewniana a każda innego wyznania. Odwiedzimy też łemkowską artystkę Darię Boiwkę i zobaczymy jej krywulki.
trasa: Wycieczka wokół Komańczy, wizyta w cerkwi prawosławnej lub greckokatolickiej i izby regionalnej Darii Boiwki.
Powrót do Krakowa

cena w przypadku 10 uczestników: 500 zł

Świadczenia:
- profesjonalna obsługa licencjonowanego przewodnika beskidzkiego, znawcy terenu
- bilety wstępów (Olchowiec, Zyndranowa, Komańcza)
- sześć noclegów
- wyżywienie (2 posiłki dziennie)
- transport z i do Krakowa

Kontakt:
Bartłomiej Janusz
Usługi przewodnickie
tel. +48 781 355 236
e-mail: bartlomiejanusz@gmail.com
www.szukam-przewodnika.pl